Ettevõtjaks hakatakse erinevatel põhjustel. Kes soovib teenida lisaraha põhitöö kõrvalt; kes otsib rohkem isiklikku ja finantsilist vabadust; kes tahab ise midagi ära teha, jätta endast märk maha; kellel on vaja paindlikku töögraafikut pereelu kõrvalt – põhjuseid võib palju olla. Tihti ei julgeta aga ettevõtlusega alustada, sest kardetakse, et ei saa hakkama, pole head äriplaani, kardetakse bürokraatiat jne.

Minu soovitus alustajale – soovitan kindlasti kõigil, kel vähegi võimalusi ja tahtmist, hakata ettevõtjaks. See ei ole mitte ainult hea võimalus olla oma aja peremees, vaid ka suurepärane eneseteostusprojekt, mille käigus õpib juurde väga palju uut ja põnevat. Pole vaja karta kümne- ja kaheteisttunniseid tööpäevi, neid tuleb alguses sageli ette. Kuid teha ületunde enda ja oma firma jaoks, on hoopis midagi muud, kui teha ületunde töövõtjana.  Sa lood väärtust ja näed vaeva enda ja oma ettevõtmise jaoks, mitte ei teeni „võõrast isandat“. Sellisel tööl on hoopis teine maik.

 

6  head põhjust hakata ettevõtjaks

1. Eneseteostus. Kui sa tunned, et oskad ja tead midagi väga hästi ja ei enam soovi, ei saa, ei taha kellegi alluvuses töötada, siis alusta oma ettevõtlusega. Paljud töökohad ei paku erilisi arenguvõimalusi, kuid alustades ettevõtlusega, ei ole sulle enam takistuseks ettevõttesisesed piirangud ja reeglid, millega sa tahes-tahtmata kokku puutud, olles töövõtja. Iseseisva ettevõtjana saad tegeleda oma hobi või kutsumusega. Oma ettevõtte arendamise käigus õpid sa ka palju uut juurde, millega sa võibolla varem kokku pole puutunud, alates raamatupidamisest kuni turunduseni. Mina näiteks õppisin juurde kodulehe tegemist ja internetiturundust – sinufirma.ee koduleht on minu enda kätetöö.

2. Paindlik töögraafik. Kui sul on väikesed lapsed ja sa soovid paindlikumat töögraafikut, siis alusta oma ettevõtlusega, veel parem alusta juba vaikselt enne perelisa tulekut. Olles ise väikeste laste ema, saan väga hästi aru, kui keeruline on osalise- ja paindliku tööajaga tööd leida. Praktiliselt võimatu. Enamasti eeldatakse, et istud kontoris oma tunnid täis ja paindlikkusest on asi kaugel. Oma ettevõtet arendades teed sa tööd, siis kui tahad ja saad.

3. Asukohavabadus. Kui sa soovid teha tööd asukohast sõltumatult ja eriti kui su töö iseloom võimaldab seda (enamus arvuti abil toimivad töökohad), alusta oma ettevõtlusega. Kes meist ei unistaks aeg-ajalt (k.a mina) minna elama linnalähedale maale, Lõuna-Eestisse või miks mitte talvituma Lõuna-Hispaaniasse? Seda ei saa kuidagi teha, kui oled kellast kellani kontoritööl ja su elukoht sõltub töökohast.

4. (Keskea)kriisist ülesaamine. Kui sa kaotad oma töö, tunned, et oled läbipõlenud – põed lihtsalt keskeakriisi või/ja sinu tööst on saanud rõõmutu rutiin, kuid sul on märkimisväärne teadmiste – ja kogemustepagas, siis alusta oma ettevõtlusega. Selle punkti alla käib ka kõik eneseteostusega seonduv.

5. Lisasissetulek. Kui sa vajad lisasissetulekut ja sul on oma põhitöö kõrvalt võimalik lisatööd teha, siis alusta oma ettevõtlusega. Paljud meist (k.a mina) alustavad oma ettevõttega vaikselt põhitöö kõrvalt. Ühel päeval, kui su äri on kasvanud, on sul võimalik oma põhitööst loobuda ja pühenduda oma ettevõttele ning kasvatada see nii suureks, kui tahtmist ja motivatsiooni on. Ettevõtte kasvades kasvab ka sinu sissetulek.

6. Vabadus! Nii isiklik, kui finantsiline. Kui sa unistad suuemast vabadusest oma elus – mitte vaid ajalisest, kuid ka finantsilisest ja isiklikust, siis alusta oma ettevõtlusega. Usun, et on vähe inimesi, kes ei unista suuremast vabadusest – just sellest tundest, et sa oled oma elu ja aja peremees, et sa saad ise oma (miks mitte ka teiste) elu parandamiseks, arendamiseks ja edendamiseks palju ära teha.

Minu põhjused ettevõtlusega tegelemiseks on need kõik ja seda nimekirja võiks jätkata veel pikalt, kuid usun, et olulisemad plussid said kirja.

Kui Sul tekkis küsimusi ettevõtlusega alustamise, maksude või personaliga seoses, võta palun julgesti ühendust! Ma olen sulle sellel teekonnal toeks ja kaaslaseks, kui vaja hoian ka kätt!

Järgmises postituses vaatame, kuidas käib oma firma asutamine.