OÜ asutamine on alates aastast 2023 tehtud veelgi lihtsamaks, kui see oli varasemalt. Enam ei pea sa 2500 eurost osakapitali sisse maksma, ega ostma maksmisest pääsemiseks riiulifirmat. Valid ettevõttele nime, tegevusala ja asud äriregistris avaldust täitma, maksad riiglõivu, teed osakapitali sissemakse, ootad päevakese ja ongi ettevõte asutatud.

 

Kuidas käib OÜ asutamine alates 01.02.2023

Vaatame üle samm-sammuliselt, kuidas täpsemalt käib osaühingu asutamine äriregistris.

 

  • Peale seda avaneb pilt, kust saad valida mitme ettevõtlusvormi vahel. Vali OÜ asutamine. Äriregistris on ka juhend OÜ asutamise kohta, aga kohati on seal veel vanad andmed. Soovitan siiski uurida lähemalt, on pildiliselt ka silme ees.

 

  • Kui oled valinud osaühingu asutamine, tuleb sul sisestada ettevõtte nimi. Nimi ei tohiks sisaldada Eestis kaitstud kaubamärgi nime ja peaks üldjuhul eristuma teistest nimedest vähemalt kahe tähe võrra. Soovitan lisada OÜ nime lõppu mitte algusesse ning ikka suured tähed ja mitte mingi muu versioon. Palun pööra tähelepanu, et ettevõtte nimi algaks ikka suure tähega, sest äriregister ise seda ei muuda. Olen kahjuks näinud ka väikese tähega ettevõtte nimesid. Peale sobiliku nime leidmist, vajuta salvesta. Arvesta, et juhul kui nimi ei sobi siiski mingil põhjusel, antakse sulle aeg nimi tasuta ära muuta.

 

  • Siis tuleb aadressi sisestamise kord. Oled sellele mõelnud, kus saab olema sinu ettevõtte juriidiline aadress? Mikroettevõtjad, kes kodus töötavad, regavad tavaliselt oma koduaadressi. Alusta aadressi sisestamist, süsteem pakub sulle ise aadressi.

 

  • Edasi tulevad sidevahendid. Miinimumnõue on lisada vähemalt e-posti aadress. Tavaliselt alguses kui pole veel ettevõttel domeeni registreeritud, on see mõni osaniku isiklik aadress, hiljem on võimalik seda muuta. Peale e-posti salvestamist, ava uues vaheaknas oma e-post ja kinnita sinna tulnud kinnituslink.

 

  • Peale seda saad edasi liikuda asutamisega.

 

  • Siis on aeg valida tegevusala. Siin ära pikalt mõtlema jää – täpset sinu tegevusega seotud nimetust sa ei leia. Saad valida etteantud EMTAK koodidest oma tegevusala üldnimetuse. Saad valida ka nii, et näiteks kui tegeled koolitamisega, siis hakkad kirjutama etteantud lahtrisse “koolitus”, siis saad täpsustada, mis liiki koolitusi pakud.

 

  • Peale seda tuleb majandusaasta valimine, vaikimisi on see juba pandud kalendriaasta, mis on tavapärane periood. Ära muuda siin midagi. Varasemalt asutatud ettevõtete puhul olen kahjuks näinud väga imelikke perioode – ilmselt on alustav ettevõtja pannud majandusaasta alguse kuupäevaks asutamise kuupäeva, mis ei ole tegelikult õige. Praegu pakub äriregister kohe automaatselt õige perioodi.

 

  • Siis on aeg lisada ettevõttega seotud isikud. Kui asutaja ja omanik oled sina, siis järgnevates lahtrites pakutakse sulle automaatselt sinu nime ja isikukoodi, lihtsalt salvesta. Kui asutajaid on rohkem, kui üks, lisa ka teised. Autaja saab ka olla teine juriidiline isik (ettevõte).

 

  • Vahepealseid osasid ei ole vaja täita.

 

  • Järgmine oluline koht on KAPITAL. Iga osaniku minimaalne osa suurus on 1 sent (infoks, kui osanikke on rohkem kui üks). Juhiks siinkohal omale kogemusele tuginedes tähelepanu, et uurige enne, kas teie poolt valitud pank avab kontot 1 sendise sissemaksega, mõni pank avab konto alates 1 euro.

 

  • Peale osakapitali ja osanike infot, tuleb lahter eri liiki osade ja õiguste kohta, selle võid südamerahuga vahele jätta.

 

  • Seejärel jõuad põhikirjani. Põhikirjas on mõned punktid kohustuslikud, mida pead täitma, teised on juba automaatselt paigas. Kui oled ainuke osanik, siis väga pikalt ära punktide lahtimõtestamisega tegele, vali esimene pakutud variant. Kui osanikke on mitu, siis soovitan lugeda äriseadustiku vastavad punktid läbi.

 

  • Edasi tuleb vaade “Dokumendid”, kuhu tegelikult midagi lisada ei ole vaja, kui just ei ole osanikke mitu ja teil ei ole omavahel tehtud asutamislepingut. Asutamisleping ei ole kohustuslik, aga kui soovite kindlalt paika panna kohustused, õigused ja võimusuhted, on see soovituslik teha, et vältida edaspidiseid vaidlusi ja erimeelsusi.

 

  • Veel on sul võimalik asutamise käigus juba esitada avaldus ettevõtte käibemaksukohustuslaseks registreerimiseks ja ka ennast registreerida töötajana Maksu-ja Tolliametis, aga mina sellega ei kiirustaks. Iga kell on võimalik seda maksuametis ka teha hiljem.

 

  • Üks punkt aga milles ei pääse üle ega ümber, on tegelikud kasusaajad. Riik tahab teada, kes saab ettevõtlusest kasu. Kui oled ainus osanik ja kasusaaja, siis juba automaatselt pakub eeltäidetult sinu andmed, ainult salvesta.

 

  • Nüüd peaksid jõudma avalduse kinnitamise etappi. Kui midagi on kusagil puudu või vigane, annab süsteem märku, mine vaata üle.

 

  • Aeg on avaldus allkirjastada. Kui asutajaid on mitu, peavad kõik allkirjastama. Seda saab teha nii ID-kaardi, e-residendi kaardi, Smart-ID kui ka mobiil IDga.

 

  • Kui allkiri antud, saad edasi liikuda osakapitali ja riigilõivu tasumise etappi.

 

  • Osakapitali sissemakse saad teha loodava ettevõtte e-stardikontole. Selleks pead valima pakutavatest valikutest panga. Peaks olema kõik Eesti suurimad pangad esindatud. Ole siin tähelepanelik ja järgi samm-sammulist juhist, mida süsteem sulle ette pakub. Üldiselt peaks sulle pangast kiri tulema paari päeva jooksul, peale seda kui ettevõte on äriregistris registreeritud. Siis saad stardikonto päris pangakontoks ümber vormistada internetipangas.

 

  • Kõige viimasena tuleb sul tasuda riigilõiv 265 eurot. Saad seda teha pangalingiga. Saad panna ka linnukese, et peale riigilõivu tasumist esitatakse avaldus automaatselt. Juhin tähelepanu ka sellele, et kui soovid omale riigilõivu kompenseerida hiljem ettevõtte tuludest, peaks olema ka osakapital vähemalt riigilõivu suurune, muidu läheb omakapital alguses miinusesse ja seda äriregister ei luba.

 

Ja ongi kõik! Avaldus esitatud. Üldjuhul tuleb juba järgmisel päeval sulle postkasti kiri Tartu Maakohtust (ära siis ära ehmu :), et ettevõte on registrisse kantud.

 

Mida teha pärast asutamist?

Ootad ära pangast teate, et saad avada päriskonto.

Vajadusel sisened maksuametisse (kui soov kohe ennast tööle võtta või käibemaksukohustuslaseks registreerida, kuid saad seda ka hiljem teha)

Hakkad planeerima äritegevust (müük, domeen, kliendid/koostööpartnerid, koduleht, turundus, raamatupidamine jne)

Edu!